historie

Historie kapely

Partička muzikantů, která si až později dala název LERION, vznikla počátkem roku 2005 jako zábavová (zábavná :-) ) rocková kapela. A co vlastně toto slovo znamená? Název LERION v sobě zahrnuje názvy měst, kde žijí členové této rockové bandy. Slabika „LE“ znamená Letohrad a „RIO“ znamená Žamberk :-). Možná si někdo řekne, že „RIO“ „Žam“ (Žamberk) si moc podobné nejsou a určitě mu leckdo dá za pravdu, ale kdo zná místní kraj, ví, že Žamberku se přezdívá RIO de Jambeiro. Takže odtud pochází ta druhá půlka názvu kapely.

Kapela nejprve zkoušela v sousedním Letohradu. Zhruba po roce hraní a po vnitřních neshodách ohledně stylu, kterým by se měla kapela dále ubírat, došlo k výměně kytaristy. Současně s tím se kapela přestěhovala z Letohradu do Helvíkovic a začala zkoušet v hostinci „U Jelena“. Čas plynul, kapela trénovala a trénovala, až se v březnu roku 2007 odhodlala k prvnímu veřejnému hraní na statku „U Krtka“ v Helvíkovicích. Na podzim téhož roku kapela přesunula svoji zkušebnu do míst žamberského pivovaru Kanec, kde jim prostor pro hraní nabídl místní sládek a fanoušek rockové hudby pan Kalous a kde kapela zkouší dodnes.

Dalším důležitým mezníkem v historii kapely byl srpen 2008. Po vnitřních neshodách kapelu opustili kytarista, což byl i hlavní zpěvák, a baskytarista. LERION se tudíž dostal do vážné krize, kdy postrádal zpěv, kytaru a baskytaru. Naštěstí krize netrvala dlouho, protože ještě do konce měsíce se kapele podařilo sehnat nového baskytaristu. A záhy, skoro jako zázrakem, kapelu vytáhli z krize nový zpěvák a kytarista, kteří dříve působili v kapele nesoucí tak příhodné jméno pro tehdejší stav LERIONU - KRIZE. Další změna ve složení této rockové formace se udála 21. 3. 2009, kdy kapelu z osobních důvodů opustil jeden z jejích zakládajících členů, bubeník Dušan, který je však stále významným (leč pasivním) členem kapely. Na jeho místo nastoupil bubeník, který původně také působil v kapele Krize.

Po zhruba dvou a půl letech došlo ke změně na postu bubeníka. Pepa se rozhodl z kapely odejít a na jeho místo nastoupil Michael.Ten se ke kapele dostal na doporučení svého učitele pana Oravce, ke kterému chodil na hodiny. S kapelou začal Michael zkoušet v červenci 2011 a naživo s ní začal vystupovat v říjnu téhož roku, jak je vidět z fotek v sekci fotogalerie. Michael je v kapele suverénně nejmladší, uvidíme, jak dlouho to tak zůstane :-)

V roce 2015 nastala zatím poslední změna v sestavě kapely, baskytarista Roman se rozhodl z osobních důvodů skončit a kapela tedy začala hledat nového basáka. Tím se stal David. Od srpna 2015 působí kapela LERION v tomto složení:

Petr A. – zpěv, Petr D. – kytara, Jarda – kytara, David – baskytara, Radek – klávesy, Michael – bicí.